Větrné mlýny v okolí

 

V Moravskoslezském a Olomouckém kraji najdete také spoustu starých větrných mlýnů, které vás uchvátí svou kouzelnou romantickou atmosférou dávných dob. Představíme vám pár, které jsou na dojezd od Davidova mlýna. Pokud toužíte po zajímavém výletu a estetických fotkách, je to tip přímo pro vás. 

 

Větrný mlýn Litultovice - Choltice 

Asi nejzachovalejší větrný mlýn v okolí, lidově nazývaný také větrák, se nachází v nedalekých Cholticích. Mlýn byl postaven v roce 1833, na místě kde je dnes však stojí až od roku 1878, kdy byl prodán a po částech přezeven právě do Choltic. Mlýn v okolí k nezaplacení hlavně za okupace, kdy v něm ,,pan otec” Konrád Romfeld mlel místním mouku. Po válce se mlýn využíval na šrotování až do roku 1954.   

Kvůli zhoršujícímu se stavu mlýna proběhla v roce 1969 generální rekonstrukce, která ve své době vyšla na 70 000 Kč. Od té doby mlýn sloužil jako turistický objekt. V roce 1994 byl vrácen původnímu majiteli Konrádu Romfeldovi. 

 

Větrný mlýn v Lichnově 

Další větrný mlýn najdeme v Lichnově na Bruntálsku, konkrétně na kopci Kukačka. Tento historický mlýn je holandského typu, který je díky své historii od roku 1963 je zapsán do Ústředního seznamu kulturních památek ČR. První písemné zmínky o větrném mlýnu pocházejí už z roku 1736.

 

Větrný mlýn Hlavnice 

Hlavnice jsou větrný mlýn německého typu. Jak už název napovídá, mlýn se nachází v obci Hlavnice na Opavsku. Překvapivě zde ale původně vůbec nestál. Byl postaven v roce 1810 v obci Sosnová až o 30 let později byl převezen do Hlavnic.  

Svou činnost si uchoval až do roku 1953. Za socialismu mlýn prošel dvěma rekonstrukcemi: v roce 1974 a 1986. Za dob komunismu mlýn samozřejmě znárodnil stát, do soukromých rukou se dostal po revoluci na základě Benešových dekretů, bohužel od roku 1992 chátrá.